<%@LANGUAGE="JAVASCRIPT" CODEPAGE="1252"%> Itinerario 2

 

  .  
  Pot št. 1| Pot št. 2| Pot št. 3| Pot št. 4| Pot št. 5| Pot št. 6| Pot št. 7| Pot št. 8| Pot št. 9| Pot št.10| Pot št. 11|  
 
 
  Pot št. 2: od Stare Gore do Kolovrata (peš)  

Predstavitev
Po gorskem grebenu, ki deli dolino Arbeča (Erbezzo) od doline Idrije, poteka znaten del tretje italijanske obrambne črte, ob kateri se je odločila usoda kobariške bitke.

Opis poti
Odhod izpred svetišča na Stari Gori (Castelmonte). Kmalu stopimo na stezo Italia (pogosto hodimo tudi zunaj markirane poti) in raziskujemo italijanski obrambni sistem v smeri vrhov Špik, Sv. Martin (S. Martino) in Sv. Ivan (S. Giovanni). Za tem gremo od Gorenjega Tarbija (Tribil Superiore/Gorenj Tarbij) na prehod Solarje (Passo Solarie/Solarje) preko pomembnih topniških položajev na Humu.

Dolžina
Skupaj je približno 23 km poti. Kilometrske razdalje na posameznih odsekih:
Stara Gora (Castelmonte)- Gorenji Tarbiji
(Tribil Superiore/Gorenj Tarbij) približno 14 km;
Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/ Gorenj Tarbij) -
Rukin (Rucchin/Zaločilo) 3,5 km;
Rukin (Rucchin/Zaločilo) - prehod Solarje
(Passo Solarie/Solarje) 5 km.

Nadmorska višina
Višinske razlike je približno 900 m. Nadmorska
višina: Stara Gora (Castelmonte) 618 m;
Špik 661 m.;
Sv. Ivan (S.Giovanni) 702 m;
Fortin 577 m;
Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/Gorenj Tarbij) 642 m; Hum 912 m;
Rukin (Rucchin/Zaločilo) 626 m;
Breg (Clabuzzaro/Brieg) 802 m;
prehod Solarje (Passo Solarie/Solarje) 956 m.

Težavnostna stopnja:
Nizka.

Odhod s ploščadi pod Starogorskim svetiščem. Križišče s potjo št. 3 (glej str. 33) in št. 4 (glej str. 41).

 

 

 

Ljudsko izročilo pripoveduje, da ima Stara Gora že 1500 let. Zgodovinski viri pa pričajo o njeni navzočnosti od leta tisoč. Zagotovo pa je, da

ZGODOVINA

je bila cerkev tega čudovitega srednjeveškega naselja ena izmed najpremožnejših cerkva oglejskega patriarhata. Naselje je videti prav tako, kakršno je bilo v 16. - 17. stoletju, potem ko je prestalo nekaj hudih požarov in potresov, že v drugi polovici 13. stoletja. V vetišču bodite pozorni na odlično sliko Matere Božje z Detetom, (solnograška šola), ki so jo blagoslovili leta 1479.






Izberemo pokrajinsko pot 31 v smeri Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/Gorenj Tarbiji). Po približno 500 m zavijemo na desno po stezi Italia (markacija CAI
št. 747).

Z AVTOM
Od tu bomo morali stopiti z zaznamovane poti, da bi videli strelske jarke v celoti. Kdor se želi temu izogniti, lahko nadaljuje pot po stezi
 
 
Italia peš ali pa še naprej z avtomobilom po niže ležeči pokrajinski cesti, ki pelje v Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/Gorenj Tarbij).
 











Po 300-400 metrih zapustimo označeno stezo za kratek čas in se usmerimo na levo. Hoja po gozdu vse dokler ne dospemo do Špikovega grebena, kjer se nahaja zanimiva skupina obrambnih objektov ene izmed utrjenih postojank tretje italijanske
obrambne črte.

I. VOJNA
Na grebenu Špika je vrsta zelo zanimivih utrdb, ki jih z lahkoto prehodimo; to so mulatjere, zelo dobro ohranjeni odseki okopov, utrjeni s
 
 
suhozidom in trije umetni rovi, izkopani v skalo. V enem izmed rovov opazimo na strmini zgrajeno stopnišče iz cementa, ki ga je lesena brv (danes je ni več povezovala z drugimi stopnicami na robu notranjega jaška, v katerega so se spuščali s pomočjo železnih klinov, vzidanih v steno.
 

 











S Špika lahko sledimo strelskim jarkom proti vzhodu po gorskem grebenu. Ob poti srečamo povezovalne mulatjere, kaverne, urejene kot postojanke za strojnice, in ploščadi za topništvo; vse je povezano s strelskimi jarki. Po približno 3 km dospemo do cerkvice sv. Miklavža (San Nicolò), nad naseljem Jagnjed (Iainich).

I. VOJNA
Italijanska vojska se je 27. oktobra 1917 med umikom s Kolovrata in Huma, medtem ko so jo zasledovali avstro-ogrski vojaki iz Gorenjega
na vrh

Tarbija (Tribil Superiore/Gorenj Tarbi), umaknila v zavetje ob cerkvici sv. Miklavža (San Nicolò) (zgrajena je bila l. 1294). V brezupnem poskusu, da bi avstro-ogrsko vojsko zaustavili, so v pomoč 19. divizije, ki se je umikala, poslali brigado Ferrara, ki je bila že na kraju dogajanja, ter brigadi Avellino in Milano. Spopad je bil izredno silovit, besni italijanski odpor je bil zaman, ker so bile cesarske enote številčno močnejše. Bitke je bilo konec pod večer. Vse naslednje dni so prebivalci okoliških vasi pri cerkvici sv. Miklavža (San Nicolò) nudili pomoč ranjencem in pokopavali mrtve. Cerkev so spremenili v bolnišnico. Dva spominska križa z napisom v nemščini opominjata
na žrtve tiste tragične in krvave bitke na nož.

Cikcakasto nadaljujemo pot med strelskimi jarki, ki so žal, popolnoma zapuščeni in prekriti z rastlinjem.

 
 
Steza Italia (markacija CAI n° 747) se tukaj vije v celoti po gorskem grebenu, tako da je raziskovanje strelskih jarkov olajšano..
Z AVTOM
 


Nato steza Italia vzpenja na goro Sv. Ivana (S. Giovanni), ki je približno 4,5 km oddaljena od Sv. Miklavža (San Nicolò).

 
Pri opisu poti št. 4 lahko na str. 42 prebereš opis cerkvice, ki leži na krasnem razgledišču na vrhu Sv. Ivana (S. Giovanni) in nosi isto ime.
ZGODOVINA
 

Ko se spuščamo s Sv. Ivana (S. Giovanni), se po približno 1 km steza Italia pokriva z niže ležečo asfaltirano pokrajinsko cesto.
 
 
Kmalu po naselju Uratac nekoliko pred Varhom (Varch) nas makadamska cesta popelje na desno v naselje Fortin (označen na
I. VOJNA
 
zemljevidu Tabacco). Jamo, ki nosi isto ime in jo lahko vidimo še danes, so uporabljali med prvo svetovno vojno kot vojno bolnišnico. Ime “Fortin” (utrdba) je dobila zaradi strelskih lin iz železobetona, ki so jih uporabljali strojničarji.
 





Ob poti z Varha (Varch) v Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/Gorenj Tarbij) (nekaj manj kot 4 km) ni veliko utrdb, jam in strelskih jarkov, ker so se porušili ali so jih krajani napolnili takoj po koncu vojne, da bi zopet lahko uporabili travnike in njive, ki so bili zaradi utrdb iznakaženi. Na odcepu asfaltirane ceste, kjer gre cesta za Klinci (Clinaz/Klinac), je viden samo še toponim “Par guardi”, s katerim so verjetno označili stražarsko ali kontrolno mesto.
V Gorenjem Tarbiju (Tribil Superiore/Gorenj Tarbi) se nahajajo najbolj vidna in največja obrambna dela. Tukaj so bili okopi tretje obrambne črte, Matajur (Monte Matajur) - Sv. Martin (S. Martino) - Hum, zgrajeni po najbolj modernih in zanesljivih metodah.

 
I. VOJNA
Vas Gorenji Tarbij (Tribil Superiore/Gorenj Tarbij) je postal komandni sedež 57. in 58. topniškega oddelka, s 105 in 210 milimetrskimi
 

topovi. Če se povzpnemo na pobočje hriba Klopac, ki se dviga za vasjo, odkrijemo okope s prsobranom, ki so jih delno uredili kot hlev in delno za ležišča bolnikov, saj je bila tam blizu vojaška bolnišnica. Od nje ostaja le še stari vodnjak “Peč”, ki so ga pred kratkim restavrirali in ga vrnili v prvotno stanje. Ta bolnišnica je delovala še po koncu prve svetovne vojne. Med epidemijo španske gripe, ki je od povojnih let oslabljenega prebivalstva zahtevala nove žrtve, so številne otroke, tudi s slovenskega pobočja doline Idrije, pokopali na pokopališču v Tarbiju, katerega so v naglici postavili v dneh po prebitju fronte pri Kobaridu.

Od tod se italijanska obrambna črta kaže drugače. Iz Gorenjega Tarbija še naprej hodimo po stezi Italia (markacija CAI 747).

 
I. VOJNA
Ko se vzpenjamo na Hum (oddaljen je približno 1,5 km) odkrivamo številne rove, hleve, strelske jarke, ploščadi za topništvo, opazovališča
 
 

in pozicije za reflektorje, s katerimi so osvetljevali sovražnikove položaje. Položaje na črti Hum - Rukin (Rucchin/Zaločilo) je branila brigada Elba. Vrh je osvojila 5. pruska divizija in sicer 8. četa 8. regimenta grenadirjev, dne 26. oktobra 1917, ob 11. uri..

Do Rukina (Rucchin/Zaločilo) pridemo po stezi Italia po približno 2 km. Na poti do Kolovrata srečujemo razne utrdbe - strojniška gnezda in jarke s prsobranom, ki so vsi iz železobetona, ter številne kaverne, ki so nudile zatočišče topništvu 25. oddelka - sestavljeno izključno s 149 milimetrskimi topovi. Tam so bile enote v tesnem stiku s fronto in so nadzorovale dolino reke Idrije, Banjško planoto in Soško dolino. Od tod nadaljujemo pot - za približno 3,5 km - po stezi Italia (markacija CAI 747) do Brega (Clabuzzaro/Brieg) (križišče s potjo št. 1, glej str. 19). Stezi Italia sledimo še približno 1,5 km po markacijah CAI 746 vse do prehoda Solarje (Passo Solarie/Solarje).



na vrh